Вчора Apple подала в Комісію з цінних паперів і бірж США (U. S. Securities and Exchange Commission) свій щорічний звіт. Він настільки величезний, що я хотів би зупинитися лише на кількох цікавих фактах, які охоплюють різноманітні сфери діяльності компанії: співробітників, роздрібну торгівлю, ризики і так далі.

За станом на кінець фінансового року, що завершився 24 вересня 2011, Тім Кук і його підопічні можуть похвалитися такими досягненнями.

Зараз у Apple 60 400 штатних співробітників, «вкалывающих» повний робочий день, що майже на третину більше порівняно з минулим роком (46 600). Крім цього, в різний час на компанію працювали 2800 тимчасових працівників і 2900 підрядників. Більше половини штату Apple — 36 000 чоловік — задіяно у роздрібній сфері. Дане значення також збільшилася порівняно з торішнім показником (26 500).

З кінця 2010 фінансового року кількість роздрібних магазинів компанії зросла з 317 до 357. Тобто було відкрито рівно 40 Apple Store, як і було заплановано. Середньооблікова чисельність працівників, що працюють в роздрібній точці, зросла десь на 20% — з 83,6 до 100,8 людина.

На рекламу компанія з Купертіно витрачає майже мільярд доларів! У минулому фінансовому році ця сума становила лише 691 млн. доларів, а зараз збільшилася до 933 млн. доларів. На жаль, відсоток доходів від реклами впав з 1% до 0,8%. Ще більше зросли витрати на науково-дослідні, дослідно-конструкторські і технологічні роботи — даний показник збільшився на 36% і тепер становить 2,4 млрд. доларів. У свою чергу, відсоток доходів від НДДКР зменшився з 3% до 2,2%.

Оскільки цей документ призначений в основному для справжніх і майбутніх інвесторів Apple, в ньому перерахований ряд факторів ризику, які можуть вплинути на майбутні фінансові результати і, відповідно, розмір інвестицій. До таких факторів належать «порушення компанією прав інтелектуальної власності третіх осіб», «підтримка сторонніх розробників програмного забезпечення», «можливість отримати комплектуючі в достатній кількості» і так далі.

Станом на 24 вересня 2011 року Apple була власником або орендувала близько 13,2 мільйонів квадратних футів приміщень (1,23 млн. м2, якщо вірити калькулятору Gooogle), розташованих, в першу чергу, в США. Далі в порядку убування слід Європа, Японія, Канада та Азіатсько-Тихоокеанський регіон. Майже половина з цієї суми (650 тис. м2) була орендована, з них 279 м2 використовується в якості торгових площ для Apple Store. Трохи більше 240 тис. м2 розташовані в місті Купертіно — ці будівлі зруйновані, і на їх місці побудують другий кампус. Також, Apple володіє в цілому 236.3 гектарами землі в різних місцях, але в цей звіт не потрапили землі, отримані для зведення ферми сонячних батарей.

І, нарешті, компанія «очікує, що в найближчому майбутньому збереже всі доходи для використання їх у бізнесі», тому не збирається платити дивіденди або викуповувати свої акції.

Інші подробиці ви зможете знайти в щорічному звіті Apple за 2011 фінансовий рік. Захоплююче чтиво, повинен вам сказати.