ResearchKit — новий медичний фреймворк компанії з Купертіно з відкритим вихідним кодом — став найбільш несподіваною новинкою на останній презентації Apple «Spring Forward». Доктор Стівен Френд (Stephen Friend), один з ключових учасників команди ResearchKit, розповів в інтерв’ю ресурсу Fusion деякі подробиці про зародження цього проекту.

У вересні 2013, практично за півтора року до анонсу ResearchKit, доктор Френд виступав на стенфордської конференції MedX і говорив про майбутнє клінічних досліджень. У доповіді він описав відкриту систему, що дозволяє будь-якому користувачеві вільно завантажувати в «хмара» особисті медичні дані, які фахівці могли б використовувати для проведення досліджень.

Одним з учасників цієї конференції був Майкл о’рейлі (Michael o’reilly), доктор медичних наук і колишній топ-менеджер Masimo Corporation, що займається розробкою датчиків для неінвазивних методів визначення ступеня насичення крові киснем. У ті дні о’рейлі тільки-тільки покинув Masimo і приєднався до Apple. Ця ідея окрилила Майкла, і він захотів втілити «бачення Френда на ідеальну систему, яка б орієнтувалася на пацієнтів і радикально змінила те, як зараз проводяться клінічні дослідження».

Після закінчення доповіді о’рейлі підійшов до лікаря і запропонував йому співпрацювати, не розкриваючи ніяких подробиць в типовій для Apple манері: «Я не можу сказати, де я працюю і чим саме займаюся, але мені потрібно з вами поговорити», — згадує Френд першу зустріч з Майклом. Він був заінтригований і домовився обговорити всі питання за чашкою кави.

Незабаром після зустрічі з о’рейлі, Стівен почав все частіше і частіше відвідувати штаб-квартири Apple в Купертіно, зустрічаючись з вченими та інженерами, що працюють над ResearchKit. Також при фінансовій підтримці Агентства передових оборонних дослідницьких проектів (Defense Advanced Research Projects Agency або скорочено DARPA) він заснував лабораторію для вивчення того, як біосенсори потенційно можуть допомогти лікарям і вченим краще зрозуміти зв’язок різних симптомів з хворобою Паркінсона.

Співробітники Стенфордського університету, які створили мобільну програму MyHeart Counts, розповіли Fusion, що Apple виступала в якості «посередника», працюючи над ResearchKit в надрах компанії. У свою чергу дослідники розробляли дизайн і програмували перші програми з підтримкою цього медичного фреймворку самостійно. Але за 3 місяці до анонсу Apple разом з розробниками провела ряд зустрічей з Управлінням по санітарному нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів США (U. S. Food and Drug Administration або скорочено FDA), щоб обговорити всі потенційні проблеми державного регулювання медичних досліджень.

І хоча ідеали Френда, за його словами, не зовсім повністю збігаються з нинішніми поглядами Apple на open-source, дослідник захотів працювати саме з ними, а не з конкурентами з Google або Microsoft, оскільки компанії з Купертіно не потрібно перепродувати зібрані дані третім особам. Схоже, з ним були солідарні і звичайні користувачі: за перші 24 години після анонсу ResearchKit понад 11 тисяч осіб виявили бажання взяти участь у дослідженнях серцево-судинних захворювань через додаток MyHeart Counts.