Ще минулого тижня стало відомо, що великі американські рітейлери починають відключати NFC-термінали в своїх магазинах, щоб заблокувати платіжні системи ? Pay і Google Wallet. Відомий блоггер Джон Грубер вирішив розібратися, з чим це пов’язано і яку альтернативу пропонують роздрібні мережі своїм клієнтам.

Фармацевтичні мережі CVS і Rite Aid відключили платіжні термінали NFC в деяких роздрібних точках, щоб припинити використання ? Pay. Тепер The New York Time повідомляє, що обидві мережі офіційно відключили ? Pay в своїх магазинах по всій країні. Сервіс Google Wallet також постраждав в результаті цього кроку.

Прес-секретар Rite Air повідомив, що компанія «зараз не приймає ? Pay» і «оцінює інші варіанти мобільних платежів». Представники CVS досі не відповіли на запит від The New York Times. Apple також відмовилася коментувати дії обох мереж. Тим не менш, один з керівників Mastercard Ед Маклахлин (Ed McLaughlin) сказав, що «споживачі повинні мати можливість розплачуватися так, як вони побажають», і «сподівається, що [CVS і Rite Air] відновлять роботу NFC-терміналів у своїх магазинах найближчим часом».

Ці рителеры входять в спеціальну групу Merchant Customer Exchange (MCX), яка розробляє майбутню платіжну систему під назвою CurrentC. Деякі подробиці про неї можна дізнатися зі статті Деббі Симурда (Debbie Simurda):

Платіжна платформа CurrentC представляє з себе мобільний гаманець, який розробляє група великих роздрібних мереж, які бажають посилити контроль над платежами і враженнями користувачів. Вони хочуть зберегти більшість даних про своїх клієнтів замість того, щоб ділитися ними з технологічними компаніями. MCX була заснована в 2012 році і на сьогоднішній день налічує 59 учасників, багато з яких є лідерами роздрібних продажів у всіх сегментах.

Ось як має працювати ця система:

Користувачі можуть безкоштовно завантажити додаток з App Store і Google Play Store. Воно було розроблене для «спрощення і прискорення процесу оплати за допомогою спеціальних пропозицій і купонів, різних нагород, програм лояльності, членських акаунтів і пропонованих платіжних опцій через обраний споживачем фінансовий аккаунт. І все це з допомогою простого сканування».

  • Платіжний термінал, що використовує CurrentC, відображає QR-код, що клієнт може вважати своїм телефоном.
  • QR-код генерує платіжний токен на смартфоні, підтверджує присутність покупця і його особистість, а також ініціює трансакцію між продавцем і банком.
  • Телефон з’єднується з хмарою для авторизації і відправляє підтвердження продавцю.

На даний момент CurrentC не підтримує безконтактну технологію Near Field Communications (NFC), яка використовується для роботи ? Pay.

QR-коди. Що ж, удачі їм в цьому. Більш того CurrentC навіть не працює з кредитними картками — він підтримує тільки передплачені картки магазинів і дебетові картки, прив’язані безпосередньо до вашого банківського аккаунту. У той час як ? Pay побудована поверх системи кредитних карт, CurrentC схожа на спробу — за великим рахунком марну — ліквідувати їх.

На жаль, ніхто крім Apple в індустрії не розуміє, що використання мобільного пристрою для платежів стане популярним лише в тому випадку, якщо воно виявиться простіше і швидше, ніж оплата кредитною карткою. У випадку з CurrentC вам потрібно спочатку розблокувати свій телефон, потім запустити спеціальну програму, направити камеру на QR-код, сфотографувати його і чекати. У випадку з ? Pay ви просто берете в руки телефон і прикладаєте палець до сенсора Touch ID.

Тім Кук був абсолютно прав під час анонса ? Pay: це єдине мобільний платіжне рішення, яке було розроблено з метою поліпшити користувальницький досвід. Розробка CurrentC переслідувала мету зібрати якомога більше споживчих даних, щоб пропонувати купони і всякий інший рекламний сміття. Просто подивіться, як виглядає роздрукований чек в аптеці CVS. Може здатися, що це якийсь жарт, але це по-справжньому. Щось схоже вони хочуть зробити і з мобільними платежами:

Судячи з усього, відключення NFC роздрібними мережами підтверджує, що ? Pay працює саме так, як обіцяла компанія з Купертіно, і що люди дійсно нею користуються. Врахуйте, з моменту анонса iPhone 6 пройшов всього місяць. А тепер подумайте, що буде через рік чи два, коли ? Pay буде встановлений в більшості iPhone.

Подумайте ось про що: рітейлери повністю відключають термінали NFC, оскільки люди використовують їх для оплати саме через ? Pay. Ця технологія розроблена настільки добре, що сумісна з системами, які навіть не є партнерськими. Все це NFC-обладнання було встановлено багато років тому, і ним користувалося так мало людей, що роздрібні мережі воліли заблокувати кожного з них, ніж дозволити працювати ? Pay. Складно уявити найкраще підтвердження привабливості даної платіжної системи.

А вони не дозволяють нею користуватися, тому що ? Pay не надає ніякої персональної інформації про споживача. Справа не в безпеці — ? Pay значно безпечніше, ніж яка б то не була система кредитних/дебетових карток у США. Справа не в грошах — невеликий відсоток, який отримує компанія з Купертіно з кожної транзакції, сплачує банк, а не продавець. Вся справа в даних.

Тому рітейлери просувають менш безпечну (сторонні додатки не мають доступу до захищеної області процесорів Apple, де платіжна система зберігає дані ваших кредитних карт), менш зручну (QR-коди?) і зовсім не конфіденційну систему.

Не знаю, чи посприяє відключення ? Pay того, що споживачі закинуть аптеки CVS і Rite Air і стануть ходити в Walgreens (партнера Apple), але CurrentC навряд чи отримає якесь поширення, і це можна сказати з великою ймовірністю.

* * *

Витівки американських фармацевтів знайшли такий божевільний відгук у серцях американських користувачів, що вони активно почали псувати рейтинг мобільному додатком CurrentC в App Store, ставлячи йому одну зірочку. Не обійшлося і без уїдливих коментарів, кращий з яких, на мій погляд, належить користувачу з ніком RPS90483:

CurrentC дозволяє мені розкрити всі персональні дані роздрібним мережам, після чого вони зможуть використовувати їх, як їм заманеться! Мені полюбилася та легкість, з якою рітейлери дізнаються про мої звички та вподобання в покупки, абсолютно не піклуючись про мою конфіденційності.

Список функцій, які було б чудово реалізувати в майбутніх версіях:

  • Будь ласка, порівняйте дані Wi-Fi з інформацією про моє місцезнаходження, щоб ви могли стежити за кожним моїм кроком у ваших магазинах.
  • Будь ласка, продайте мої дані вашим партнерам за CurrentC.
  • Більш того, продайте мої купівельні звички спамерам — я обожнюю небажану пошту.
  • Дозвольте завантажити всі контакти в свою базу даних, щоб ви могли розповісти про своє пізнаваному бренд всім моїм друзям і родичам.
  • Я б хотів бачити дуже великі рекламні оголошення в вашому додатку, адже тепер у мене телефон з ще більшим екраном.
  • Обов’язково випадково «злийте» хмарні дані про мене, щоб їх отримало якомога більше інших компаній.
  • Нарешті, додайте ще кілька додаткових кроків процес оплати за допомогою мобільного додатку, щоб я ще більше насолодився часом в магазині, стоячи в черзі і чекаючи завершення транзакції.

От такі «переваги» у CurrentC порівняно з ? Pay.