Нарешті-то у вільному продажу з’явилося перше Thunderbolt-сумісний периферійний пристрій — RAID-масив Pegasus виробництва Promise — яке на даний момент може використовувати лише невелика частина власники останніх поколінь комп’ютерів Mac і володарі дорогого сумісного кабелю. Але чому звичайний двометровий мідний дріт в пластиковій обкладинці коштує 50$? Або він незвичайний? Пропоную в цьому розібратися.

На жаль, Promise не комплектує зазначений вище масив RAID кабелем Thunderbolt, тому покупцям доведеться замовити офіційний аксесуар у Apple. Але чому тоді не використовувати звичайний кабель Mini DisplayPort, якщо в останніх поколіннях iMac і MacBook Pro обидва роз’єми поєднані в один? На це питання авторам блогу Ars Technica відповіла служба підтримки Promise — за їх словами, Apple випустила «розумний» кабель з прошивкою, тому провід від зовнішнього дисплея не підійде. Intel також підтверджує, що для передачі даних між двома Thunderbolt-пристроями потрібно тільки спеціальний кабель, що підтримує цю технологію.

Прес-служба Apple ніяк не відповіла на запит щодо «прошивок в кабелі», але ще в березні цього року в EETimes з’явилася стаття. В ній було вказано декілька цікавих фактів: по-перше, кабелі Thunderbolt і Mini DisplayPort мають різні електричні характеристики; по-друге, новий високошвидкісний порт для досягнення заявлених 10 Гбіт/с в повному дуплексі використовує активні кабелі.

Зазвичай такі кабелі містять крихітні чіпи на обох кінцях, які відкалібровані в залежності від властивостей дроту між ними і значно покращують співвідношення «сигнал-шум» на користь сигналу для високошвидкісної передачі даних.

Природно, перед «розкриттям» такої цікавої штуковини не змогли встояти і техногікі з iFixit, які поїхали в найближчий роздрібний Apple Store і через пару годин дізналися, що всередині кабелю за півсотні баксів розташовуються два чіпа-трансивера Thunderbolt Gennum GN2033.

«На відміну від звичайних пасивних кабелів, які використовуються для передачі даних на більш низькій швидкості, нова технологія Thunderbolt пред’являє унікальні вимоги до фізичного середовища, в якій ці дані передаються», — йдеться на сайті Gennum. — «Трансивер GN2033 забезпечує роботу складних функцій виявлення і посилення сигналу, необхідні для безпомилкової передачі даних на високій швидкості через недорогі мідні кабелі Thunderbolt».

Активна конфігурація для майбутніх ітерацій цієї технології вводу/виводу здивувала деяких експертів, які назвали її «незвичайним», адже пасивні кабелі більш поширені. Але саме активні кабелі в даному випадку можуть запропонувати певні переваги. Наприклад, в майбутньому виробники могли використовувати один і той же кабель для передачі інформації та електроенергії.

Так чи інакше, поки що єдиним постачальником кабелів Thunderbolt є Apple. І хоча Gennum вже активно випускає свої чіпи-трансивери, Intel досі не назвала точної дати появи офіційних специфікацій. Тільки після того, як інші виробники зможуть отримати до них доступ, вони зможуть запропонувати сумісні кабелі, можливо, за більш доступною ціною.