За свої 3+ роки спілкування з Mac OS X спочатку за допомогою хакінтоша, а потім і повноцінного яблучного комп’ютера, нехай і такого мініатюрного як Mac mini, я для себе виділив одну думку: скільки не випускай оновлення програмних продуктів, все одно знайдеться безліч користувачів, які обов’язково стикаються з проблемами продуктивності або стабільності. У сьогоднішній статті я дам кілька порад, які можуть знадобитися для «лікування» Safari.

Safari не запускається

Почну, мабуть, з гіршого варіанту, коли браузер відмовляється запускатися навіть, постійно пропонуючи щось кудись відправити. Спершу спробуйте локалізувати проблему: цілком можливо, що вона криється десь у домашній теці користувача (наприклад, неправильні кеш, розширення, плагін або налаштування програми). Спробуйте зайти в систему під обліковим записом або створіть нову, яку згодом можна буде без проблем видалити, і запустіть там Safari. Впевнений на 90%, що в більшості випадків запуск браузера пройде без сучка, без задирки.

Раз проблема виникає тільки в одному акаунті, то шукати треба в локальних папках. Практично відразу ж на розум (і ми про це говорили в суботу в статті про зависання Mac OS X) спадає на думку спробувати видалити файл з налаштуваннями браузера, який розташований у каталозі ~/Library/Preferences/ і називається com.apple.Safari.plist.

Далі можна спробувати очистити кеш браузера. Правда, це не зробити через пункт «Скинути Safari…» (Reset Safari) з рядка меню і доведеться скористатися додатком, яке призначається для профілактики операційної системи на зразок OnyX або Snow Leopard Cache Cleaner.

Плагіни WebKit

Якщо проблема досі не вирішена, то можна спробувати відключити використання плагінів для Safari. Більшість з них були переписані після виходу 5 версії браузера, однак, деякі розробники до цих пір використовують старий метод для розширення функціональності браузера. Так от, відключити плагіни для WebKit можна дуже просто за допомогою файлу з налаштуваннями браузера, про який я згадував трохи вище. Відкрийте його будь-яким текстовим редактором, знайдіть фразу «WebKitPluginsEnabled» і змініть його значення «true» та «false»:

WebKitPluginsEnabled

Можливо, вміст цього файлу постане перед вами у неудобоваримом вигляді. У це випадку я можу запропонувати використовувати спеціальний додаток для редагування plist-файлів, наприклад, PlistEdit Pro.

Аналогічна опція «Підключити плагіни» доступна в Налаштуваннях програми на вкладці Безпека (Security). Природно, її можна активувати лише у випадку, якщо браузер запускається.

Так чи інакше, під час запуску Safari сторонні плагіни будуть відключені. До речі, вони зазвичай розташовуються в одному з двох каталогів:

/Library/Internet Plugins/ або ~/Library/Internet Plugins/

Тому в разі періодичних крашей можна знайти причину нестабільної роботи браузера, переміщаючи їх по-одному в іншу директорію або на робочий стіл — головне, видалити їх з цих двох папок.

Розширення

На періодичні випадкові «падіння» браузера можуть впливати також розширення, що з’явилися в Safari 5. Відключити їх в цьому файлі можна аналогічним чином — за це діяння відповідає налаштування ExtensionsEnabled. Але через діалог налаштувань це зробити набагато простіше.


Плагіни до SIMBL

Крім WebKit-плагінів ваш браузер може використовувати аддони для SIMBL (SIMple Bundle Loader), який завантажується і працює окремо від стандартних інтернет-плагінів. Наприклад, це може бути блокувальник реклами або бандл для активації користувальницьких скриптів в Safari.

І саме із-за цієї утиліти (або плагінів для неї) деякі програми в системі можуть працювати нестабільно. Адже невідомо, чи сумісні вони з останньою версією браузера або, бути може, їх творець закінчив розробку і підтримку ще до випуску Safari 5.

Для вирішення цієї проблеми можна видалити або SIMBL, або його плагіни.

Видалення SIMBL:

Насправді, це невелика програма сценаріїв SIMBL.osax, яка встановлена в папці /Macintosh HD/Library/ScriptingAdditions/. Крім цього, вона використовує файл Launch Agent, що знаходиться в каталозі /Macintosh HD/Library/LaunchAgents/ і називається net.culater.SIMBL.Agent.plist. Думаю, не варто говорити, що з ними можна зробити? :)

Видалення SIMBL-плагінів:

У свій час я намучився з видаленням GreaseKit, поки не знайшов, що бандли зберігаються не в одному, а двох каталогах:

/Macintosh HD/Library/Application Support/SIMBL/Plugins/
~/Library/Application Support/SIMBL/Plugins/

У будь-якому випадку, усунення одного з «подразників» здатне повернути Safari до нормального і стабільного життя. В крайньому випадку, завжди можна спробувати перевстановити браузер, скачавши його з сайту Apple.