Минулого тижня в PCWorld з’явилася чудова стаття «Laptop Windows Makers can’t Catch Up to the MacBook Air», в якій Джейсон Крос (Jason Cross) розповідає, як MacBook Air перетворився з дорогою і переоціненою іграшки в один з найбажаніших комп’ютерів останніх років. Пропоную нашим читачам ознайомитися з традиційним вільним перекладом цієї статті.

Світ PC активно обговорює спроби конкуренції з MacBook Air. І тепер кожен виробник ноутбуків, назва якого відрізняється від «Apple», збирається взяти участь в гонці за створення ультра-тонкого і ультра-легкого ноутбука, «ультрабука» по термінології Intel.

Так чому HP, Dell, Acer, Samsung або інші великі компанії не створили Air раніше Apple? Справа в тому, що вони це зробили. У Sony ще в 2003 році був найтонший ноутбук X505 вагою менше 2 кг Пару років тому Dell представила Adamo, а трохи пізніше — більш тонку модель Adamo XPS. Але ці ноутбуки не продавалися, їх вартість була занадто висока, а час автономної роботи — мало. Обидві компанії зробили майже хороші продукти з критичними вадами, але замість їх усунення вони вирішили, що покупцям ці комп’ютери просто не сподобалися.

Зате Apple не здалася. Жорсткий диск занадто товстий і повільний? Apple додала в конструкцію спеціальний SSD без корпусу, який вписався в тонкий дизайн. Інженери компанії максимально зменшили материнську плату, знайшли більш дешеві компоненти, встановили стільки ж акумуляторів, скільки могло вміститися в корпусі. І в 2010 році Air перетворився з дорогої іграшки в один з найбажаніших комп’ютерів наших днів.

Виробники PC не можуть створити такий комп’ютер, оскільки володіють неправильним мисленням. Їх позиція категорична: «Наші клієнти сказали, що саме вони хочуть!» В цьому немає нічого поганого, але так ви ніколи не створите продукт, з яким конкуренти будуть порівнювати свої пристрої. Для чогось більшого доведеться ризикувати, адже люди навіть не знають про всі можливості. Також, в майбутній продукт доведеться постійно вкладати кошти і працювати, поки все не вийде. Іронія полягає в тому, що маркетингові відділи виробників PC постійно шукають відмінності від конкурентів, хоча їх продукція нічим крім упаковки не відрізняється.

Зараз складно випустити ноутбук, який буде краще або хоча б дешевше Air. Алюмінієвий unibody-корпус дозволяє зробити жорстку і тонку конструкцію. Оболонка деяких конкурентів, наприклад, ноутбуків Samsung 9 серії, теж виконана з металу, але не вирізана з цілісного шматка, не така жорстка і, звичайно ж, він коштує досить дорого. Є й інші претенденти на престол ультрабуків», які при правильній ціні будуть непогано продаватися. Але всі вони будуть сприйматися як аналоги MacBook Air. Головна проблема виробників PC криється не в тому, що вони не можуть випустити омріяний комп’ютер, як і продукція Apple, а в тому, що вони постійно намагаються це зробити.

Неймовірно складно потрапити по рухомій мішені, тому поки HP, Acer, Asus та інші створюють «вбивцю MacBook Air Apple переглядає свою лінійку ноутбуків. І коли виробники PC зуміють випустити тонкий, легкий ноутбук з більш низькою вартістю і часом автономної роботи як у Air, люди вже будуть «пускати слину» на новий портативний комп’ютер Apple. А тим часом інші компанії зосередяться на виборі імені для своїх продуктів, складеного з випадкової послідовності букв і цифр.

Ось безкоштовний рада виробникам PC: відмовтеся від оптичного приводу. І не тільки у майбутніх ультрабуках, а в усій продукції. В цьому році я спілкувався з представниками чотирьох компаній і запитав, чому бажаючи створити тонкий і легкий комп’ютер вони досі ставлять DVD-дисководи в свої 13-015″ ноутбуки? На що слідував однакову відповідь: «Наші клієнти говорять, що ще не готові до цього». Поки вони не готові, ви будете продавати ноутбуки як і будь-який інший виробник. Я готовий поставити мільйон доларів на те, що в наступному поколінні MacBook Pro не буде оптичного приводу. Але він буде настільки тонкий і гладкий, що всі захочуть придбати саме його. А потім через півроку цьому тренду підуть Dell, HP, Acer, Asus, Samsung, Sony та інші. Ще один безкоштовний рада: випустіть нетбуки, які тонше нинішніх моделей в два рази. У Intel є розвинена платформа Atom, в AMD — серія крихітні чіпи Fusion E, відмовтеся від оптичного приводу і постарайтеся мінімізувати нутрощі. Нинішні нетбуки схожі на те, що було створено 4 роки тому, але немає сенсу розміщувати потужну систему в такому товстому корпусі.

Згадайте, як Hewlett-Packard в 1972 році випустив перший кишеньковий калькулятор HP-035. Маркетологи компанії заявили, що йому нічого не світить і проект потрібно закрити, адже він буде коштувати не менше 350$ (в двадцять разів дорожче логарифмічної лінійки). Але Білл Хьюлетт сказав: «Мені все одно, я хочу такий пристрій». Воно було настільки революційним, що навіть при такій високій ціні HP щомісячно випускала понад 10 000 калькуляторів. А адже маркетологи говорили, що стільки не вдасться продати і за цілий рік. На жаль, у нинішніх виробників PC-ноутбуків такого запалу немає.