Найближчим часом жодна компанія, що виробляє конкурентів iPhone і iPad, не зможе перемогти Apple розпочатої ними грі. Перевагами Купертіно є вигідні контракти з постачальниками, величезна кількість клієнтів з картками (що підкреслює глава компанії на кожній презентації), ключові патенти, знакові персони на кшталт Стіва Джобса і Джона Айва, міцні відносини з ключовими медіа-компаніями, а також дивовижна екосистема з пристроїв, програмного забезпечення і декількох магазинів. З ними просто неможливо змагатися!

Але у Apple, як у будь-якої іншої компанії в світі, існують і слабкі місця:

1. Наприклад, у компанії не виходять великі соціальні сервіси. Ping? Game Center? Здається, в ДНК компанії просто не представлені соціальні програми, а у Apple до цих пір краще всього виходять програми для одного або пари користувачів.

2. Подібні проблеми спостерігаються у Купертіно і з «хмарними» сервісами. Предка MobileMe — iTools — компанія створила ще в 2000 році, але навіть у сучасному вигляді у того ж Dropbox набагато більше користувачів. Тим більше, яблучні мобільні гаджети все ще прив’язані до настільних або портативних комп’ютерів.

3. На додаток до перших двох недоліків Apple можна додати iTunes, який своїм величезним набором функцій без праці може ввести непідготовленого користувача в стан глибокого когнітивного дисонансу. Магазин музики, відео, подкастів і додатків, диспетчер мобільних пристроїв, вікно в «соціальну мережу», бібліотека книг і радіостанцій. Але крім усього іншого, за допомогою iTunes ви можете послухати музику. Досягти успіху в цьому можуть як альтернатива iTunes начебто Ecoute, Vox, так і хмарні музичні сервіси (звичайно, для країн з якісним мобільним інтернетом).

Найчастіше називають ще кілька недоліків, які такими, на мій погляд, зовсім не є:

1. Ціна. Багато хто з потенційних покупців і виробників, як і раніше вважають, що продукція Apple коштує дорого або завищена. При цьому до цих пір ніхто не зумів випустити адекватний планшет за ціною в $500, а аналогічні за топові комплектації PC-комп’ютери коштують приблизно як і яблучні ноутбуки, десктопи. Крім цього, варто врахувати ще один факт: Apple є неймовірно дохідної компанією і не відчуває проблем з фінансами. Тому якщо в Купертіно виникне необхідність захищати свої ділові інтереси або конкурувати з ким-небудь з точки зору політики ціноутворення, вони запросто можуть знизити вартість своєї продукції. Причому таке значне і тривале зниження цін ніяк не відіб’ється на Apple, але змусить піти з бізнесу більшість потенційних конкурентів.

2. Відкритість і секретність. В цьому аспекті конкурентам варто було б брати приклад з Apple, а не критикувати її. Слід відкривати всі ті речі, які дають вам конкурентну перевагу і закрити все інше. «Відкрите» — не завжди буває «кращим» (що вже не раз доводила Google).