Однією з причин, по якій ми любимо Mac OS X, є швидкість роботи системи. Але іноді «обертовий пляжний м’яч смерті» (Spinning Beach Ball of Death, SBBOD), раптово з’явився замість стандартного курсора, може вивести з рівноваги навіть найспокійніших і невибагливих користувачів. І хоча кожен з нас час від часу стикається з цим ненависним курсором, а також відсутністю реакції з боку окремих додатків або всієї системи, є кілька простих способів зменшити частоту виникнення цих інцидентів.

Додати більше ОПЕРАТИВНОЇ пам’яті

З кожним роком система стає все більш складною, вимоги різноманітних додатків до ресурсів збільшуються, а інженери Купертіно радують користувачів більш потужними «залізом», яке лише нещодавно стали комплектувати 4 ГБ оперативної пам’яті в базовій конфігурації. А в трьох з п’яти комп’ютерів, представлених в онлайн-магазині Apple, ми досі можемо знайти в два рази менший обсяг RAM. На жаль, ця проблема була і залишається актуальною в даний час. Просто, скажімо, у 2005 році ми б говорили про інших цифрах — наприклад, про 512 МБ та вище.

На власному досвіді можу сказати, що в більшості випадків може не відчути різницю між процесорами, у яких незначно відрізняється тактова частота, але обов’язково помітить відчує більше гігабайтів оперативної пам’яті «під капотом» :)

Причиною повільної роботи є банальний обмін даними між жорстким диском і оперативною пам’яттю, швидкості читання і запису яких непорівнянні. До того ж, залежно від жорсткого диска і його стану цей обмін може як прискорити, так і сповільнитися, але про це трохи далі.

Швидкий жорсткий диск

Ще одним «вузьким» місцем системи, яка захоче пограти з вами в пляжний волейбол, є жорсткий диск. На даний момент комп’ютери комплектуються вінчестерами на 4200 (MacBook Air), 5400 і 7200 rpm, які відрізняються швидкістю обертання і швидкістю запису/читання.

У цьому випадку слід зробити вибір між більш швидким традиційним жорстким диском і SSD-накопичувачем, який не тільки значно дорожче першого варіанту, але і спритнішими. На жаль, у швидкого вінчестера збільшується енергоспоживання і тепловиділення, що може бути неприйнятним для мобільних систем.

До речі, пропоную подискутувати в коментарях на тему «HDD проти SSD: чи варто воно того?»

Є вільне місце?

Для нормальної роботи системи потрібно приблизно 10% вільного місця на завантажувальному томі з метою збереження файлової системи в цілісності. Однак, навіть у цьому випадку своп і кеші сторонніх додатків можуть значно уповільнити Mac OS X і змушувати милуватися користувачів обертовим пляжним м’ячем.

Більшість експертів рекомендують тримати на всяк випадок вільними приблизно 20% жорсткого диска, що дозволяють досягти хорошого швидкодії і уникнути проблем із збереженням даних.

Зробіть дефрагментацію

Для роботи системи і деяких додатків важлива не тільки фрагментація файлів, які можуть бути розкидані по всьому жорсткому диску, в результаті чого швидкість доступу до них знижується, але і фрагментація вільного простору на вінчестері, якої у нас була присвячена ціла стаття в блозі. І перша, і друга фрагментації значно впливають на продуктивність системи і можуть служити причиною частого появи SBBOD.

Видаліть проблемні plist-файли

Система та різноманітні програми використовують файли з розширенням .plist (Property List) для зберігання налаштувань та іншої інформації. Тому в ході некоректного завершення, скажімо, твіттер-клієнта, цей файл може бути збережений з помилками, що при наступних запусках може викликати зависання цього додатка.

Якщо у вас виникають подібні проблеми з певною програмою, спробуйте видалити її plist файл (насправді їх може бути декілька). Як правило, він буде розташований в ~/Library/Preferences і називатися наступним чином:

com.ім’я або назва розробника.назва програми.plist, наприклад, com.13bold.Bowtie.plist

Перенесіть цей файл на робочий стіл і спробуйте заново запустити додаток. Така дія може позбавити від зависань, але при цьому з налаштуваннями та іншими особистими даними, що використовуються раннє в цій програмі, доведеться попрощатися.

Насправді, існує ще дуже багато різних рекомендацій, які просто неможливо зібрати в одній статті. Ви, також, можете порекомендувати свої улюблені способи в коментарях.