Від помилок ніхто не застрахований, і якщо ви випадково вилучите iTunes або Safari — нічого страшного не станеться, їх завжди можна завантажити з офіційного сайту Apple. Але що робити, якщо ви абсолютно ненавмисно видалити Адресну книгу, Mail, iChat, Термінал або практично будь-яку іншу стандартну програму і утиліту зі складу Mac OS X? У цій статті я покажу кілька прийомів, за допомогою яких ви завжди зможете виправити непоправне :)

Припустимо, вам потрібно відновити iChat, iCal, Адресну книгу Mail, Оксфордські словники або додати в систему X11, Rosetta, додаткові шрифти, локалізації або драйвери принтерів, які не були обрані при установці системи. На цей випадок Apple підготувала нам подарунок на диску з Mac OS X, який йде в комплекті з кожним яблучним комп’ютером.

Все, що нам потрібно в цьому випадку, — це вставити диск в DVD-привід, відкрити його вміст в Finder, відшукати і перейти в каталог під назвою «Додаткові інсталяційні пакети»:

У цьому каталозі повинно розташовуватися три файлу: перші два відносяться до середовища розробки Xcode 3, а ось третій файл Optional Installs.mpkg представляє для нас особливий інтерес:

Запускаємо його, погоджуємося з ліцензією, вибираємо те, на якому у нас встановлена система (у більшості випадків інсталятор вам покаже всього один том) і на екрані «Тип установки» слід трохи затриматися.

Саме тут можна вибрати те, що ми може встановити найменш болісним чином. Мене цікавить додаток iChat, яке перестало працювати і було вилучено:

Тепер все, що нам потрібно — це вибрати потрібні пакети, натиснути на кнопку «Продовжити», ввести пароль від облікового запису, щоб інсталятор зумів записати дані в системну папку, і дочекатися закінчення процесу установки.

Ускладнюємо завдання. На жаль, ви не знайдете в цьому списку такі корисні системні утиліти як Термінал або, скажімо, Дискову утиліту. Так де ж їх взяти? На тому ж диску. Але просто так до них не дістатися — для цього нам буде потрібно спеціальний додаток Pacifist. Це shareware-утиліта, тому якщо ви знайдете її корисною, не забудьте підтримати розробника 20$. Додаток дозволяє заглянути всередину інсталяційних пакетів у форматі .mkpg, образів дисків .dmg і архівів .zip .tar, .tar.gz, .tar.bz2, .xar, а також вивести з них окремі файли і каталоги.

Після запуску програми нам знову потрібно вставити інсталяційний диск Snow Leopard в DVD-привід і натиснути на кнопку «Open Apple Install Discs».

Далі підтвердити вибір інсталяційного пакету у віконці, що з’явилося і зачекати приблизно хвилину-півтори, поки додаток прочитає файлову структуру диска. Зате після цього перед нами з’явиться вікно, в якому відображаються всі настановні пакети і їх вміст.

Залишилося тільки стрілочками відкрити EssentialSystemSoftware > EssentialSystemSoftwareGroup > BaseSystem.pkg > Applications > Utilities, виділити там додаток Terminal.app і натиснути на кнопку Install. Як і в попередньому випадку для установки буде потрібно володіти адміністраторськими привілеями.

Інші програми можна знайти на тому ж диску. Правда, доведеться трохи пошукати самому або скористатися рядком пошуку.

Загалом, вдало установки, а я пішов мучити iChat далі. Якщо у вас є рішення простіше — не соромтеся про це написати в коментарях! :)