Рівно 9 років тому, широкій публіці стала доступна новітня по тим часам операційна система Mac OS X. Після першої бета-версії, представленої 13 вересня 2000 року, пройшло пів-року і Apple була готова підкорити світ. 24 березня 2001 року Apple фактично викинула Mac OS 9 на смітник історії, заклавши відмінно масштабований фундамент на найближче десятиліття.

З тих пір, Mac OS X (X даному випадку виступає в ролі римської цифри 10) мала сім або вісім основних різновидів в залежності від того, яким чином ви вважати перехід на Intel. Адже починаючи з версії 10.4.4 операційна система була повністю переписана для роботи на цих процесорах. Давайте вирушимо у часі назад майже на 9 з половиною років історії Mac OS X і подивимося, як це було.

Mac OS X Public Beta

Перша бета-версія нової ОС мала кодову назву Кодьяк (Kodiak, так називається вид бурих ведмедів, що мешкають на Алясці). У цьому релізі був вперше продемонстрований інтерфейс Aqua, а в Купертіно розраховували на всіляку підтримку з боку користувачів, щоб зробити якісних ривок вперед. До речі, ця версія була платною, коштувала 30$ і розсилалася разом з ось такою футболкою:

Навесні 2001 року ця бета-версія припинила свою роботу і була замінена офіційної фінальної версії Mac OS X 10.0. Проте до цих пір можна знайти в інтернеті її скріншоти.

Версія 10.0 «Cheetah»

Через пів-року після випуску бета-версії, в Купертіно вирішили вдаритися в котячу тематику і дати Mac OS X 10.0 кодове ім’я «Гепард» (Cheetah). У цьому релізі було зроблено багато доробок, система «заграла» новими фарбами.

Незважаючи на те, що ОС являла собою «революцію», її первинний варіант був неймовірно повільним, неповним і підтримував на момент випуску дуже мало додатків (в основному від незалежних розробників). Багато критики дійшли висновку, що Гепард не був готовий для повсюдного використання, однак, визнали всю важливість нової системи в якості стимулу до удосконалення.

Apple-ком’юніті в черговий раз розділилося на два табори, але можна сказати, що «перша кішка у великій яблучної сім’ї» прижилася. І спроби зруйнувати стереотипи, переосмислити багато речей класичної Макос принесли Apple ще один лавровий вінок.

Версія 10.1 «Puma»

Восени того ж року, 25 вересня 2001 року, для всіх користувачів стала доступна нова версія Mac OS X 10.1 з кодовою назвою «Пума»(Puma). Компанія постаралася врахувати всі свої помилки і забезпечила більш високу продуктивність/стабільність системи.

Також в Пуме були додані різні необхідні функції начебто відтворення DVD. Це оновлення стало доступно користувачам 10.0 абсолютно безкоштовно, а от власникам Mac OS 9 довелося б заплатити за неї 129$.

Незважаючи на позитивні зрушення в плані продуктивності, Пуме дісталася своя частка критики: користувачі не помітили великої різниці між 10.0 10.1 і (нічого не нагадує? :) ). Крім того, ядро продовжувало панікувати з завидною регулярністю, що зводило нанівець всі плюси від системи.

В ході апгрейда був виявлений цікавий факт: виявилося, що компакт-диск з оновленнями являє собою повний інсталяційний диск. Тому власники Mac OS 9 могли його абсолютно спокійно використовувати для оновлення своїх комп’ютерів за умови видалення одного файлика. Правда, через деякий час Apple схаменулася і випустила нові варіанти дисків з урізаною версією ОС.

Пізніше компанія заявила, що починаючи з 2002 року Mac OS X буде встановлюватися на всі Макінтоші за замовчуванням.

Версія 10.2 «Jaguar»

Влітку 2002 року (а точніше 23 серпня), Apple представила наступну версію Mac OS X 10.2. Вперше її кодове ім’я стало частиною бренду, і назва «Ягуар» (Jaguar) стало активно використовуватися в рекламі. Ця традиція збереглася до наших днів.

У Ягуарі було присутнє все, що необхідно для хіта: непогана продуктивність, запаморочливий вид і більше 150 інших «фішок». Завдяки Quartz Extreme стали використовуватися «круті» по тим часам графічні карти ATI Radeon і Nvidia GeForce2 MX з 16 МБ RAM, інформацію про всіх знайомих і родичів можна було зберігати в новій Адресній книзі, а спілкування з близькими людьми стало легким як ніколи раніше завдяки iChat.

В цьому ж релізі «щасливий Mac», який з’являвся при завантаженні Mac OS останні 18 років, був замінений на великий сірий логотип Apple.

Версія 10.3 «Panther»

«Пантера» (Panther) побачила світ 24 жовтня 2003 року. На додаток до поліпшеної продуктивності, Mac OS X 10.3 було включено безліч оновлень в інтерфейсі.

Користувачі отримали стільки ж (якщо не більше) змін в системі як і роком раніше, в тому числі:

  • оновлений Finder і новий інтерфейс у вигляді полірованого металу;
  • швидке перемикання користувачів;
  • Expose (менеджер вікон);
  • FileVault;
  • Safari, який прийшов на зміну Internet Explorer для Mac;
  • iChat AV (з можливістю відеоконференцій);
  • покращена сумісність з Microsoft Windows.

Поряд з цим була припинено підтримка деяких більш ранніх комп’ютерів.

Версія 10.4 «Tiger»

Як і попередні дві версії, Mac OS X 10.4 «Тигр» (Tiger), містив у собі понад 150 змін. Його реліз відбувся 29 квітня 2005 року. Тигр також «відсіював» підтримку деяких ранніх комп’ютерів. У тому числі тих, які не мали FireWire (до речі, може бути старожили пояснять, чому в системних вимогах значиться саме він?).

Серед нових функцій ОС були представлені Spotlight, Dashboard, Смарт-папки, оновлений поштовий клієнт Mail, нові версії QuickTime, Safari, Automator і багато іншого. Майже через рік, програмісти Apple практично повністю переписали ОС, випустивши перший Макінтош, який працював з процесорами Intel.

Тоді ж користувачі вперше зіткнулися з поняттям Universal Binary — виконуваними файлами, які працювали на процесорах PowerPC і Intel. Першим таким додаток став Adobe Creative Suite 3.

До речі, програмне забезпечення першою версією Apple TV базується на модифікованій версії Tiger з іншого графічною оболонкою і меншою кількістю додатків і служб.

Версії 10.5 та 10.6

Останні версії докладно писати, думаю, не має сенсу — більшість маководів їх застали і так. Mac OS X 10.5 Леопард («Leopard»), випущений 26 жовтня 2007 року, став найбільшим оновленням за всю історію 10-ї версії. Він містив понад 300 змін, в тому числі новий Finder, 3D Док, Time Machine, Spaces і т. д. Цим релізом Apple «обрубав» підтримку процесорів G3 і зробила, мабуть, самий якісний стрибок вперед, починаючи з 2000 року.

А випустивши у вересні минулого року Mac OS X 10.6 «Сніжний Барс» (Snow Leopard), компанія знову «нарвалася» на шквал критики. Незважаючи на те, що компанія змогла істотно прискорити роботу системи і окремих програм, зменшити необхідну для встановлення місце, провести ряд внутрішніх переробок і збільшити стабільність, користувачі вимагали «хліба і видовищ» — ті. нових додатків, зміни інтерфейсу і іншого. Що ж, Apple ще є час подумати про це до випуску 10.7.

В принципі, людей можна зрозуміти: порівняйте цей скріншот з тим, що я додав вище :)

Основною відмінністю від інших систем стало те, що Сніговий Барс стає 64-бітним і повністю перестає підтримувати PowerPC-комп’ютери. У ньому додалися кілька нових технологій, які повинні істотно полегшити життя програмістам, а QuickTime 7 був замінений на QuickTime X.

Ось і промайнули 9 років історії Mac OS X, насамкінець пропоную подивитися на те, як «еволюціонували» коробкові версії однієї з найкращих операційних систем останніх 10 років:

З днем народження, Mac OS X!