Сьогодні свій 59, передювілейний, день народження святкує один з батьків-засновників Apple Стів Возняк. Думаю, ніхто не буде сумніватися в тому, що він зіграв одну з найважливіших ролей не тільки у створенні компанії Apple, але і в комп’ютерній індустрії в цілому. Для тих же, хто не зовсім знає, про кого йде мова, я трохи розповім про цю чудову людину.

Стівен Возняк (Stephen Gary Wozniak) народився 11 серпня 1950 року в місті Сан Хосе, штат Каліфорнія. Не можна сказати, що він чимось особливо виділявся в школі, але вже тоді у нього прокинулася велика любов до мікросхем і всього того, що називається електронікою (мабуть, особливий вплив на нього зробив глава сім’ї, Джеррі Возняк, який працював інженером в компанії Lockheed). Здавалося, він зовсім не звертав уваги на дівчат, так і статура у нього було далеко не атлетична. Віз, як його називали ще з часів навчання в початковій школі, у цілому був дисциплінованим молодою людиною, незважаючи на схильність при певних обставинах до зухвалих вчинків. Крім усього іншого, він міг цілком і повністю сконцентруватися на тому, що його цікавило, і часто так поринав у роботу, що у мами залишався єдиний спосіб привернути його увагу – легенько стукнути його олівцем по голові. Його завжди приваблювали точні науки і геть відсутній інтерес до гуманітарних.

Вже на першому курсі Університету штату Колорадо Стіву довелося покинути навчальний заклад за «невинну» на його думку жарт. У день студентських виборів університетський комп’ютер без кінця видавав студентські гасла замість підрахунку голосів, що не могло не обурити декана.

Після виключення з університету Стів цілими днями просиджував у своєму гаражі за розробкою друкованих плат для різних електронних пристроїв. Влітку 1969 року Возняк розробляв обчислювальний пристрій, яке могло б щось робити. «На телевізорі ви натискаєте кнопку, і він починає щось показувати, – розповідав Вооз багато років потому. – На комп’ютері, який я задумав, достатньо було натиснути кілька кнопок і перемикачів, і він теж починав працювати». Це було його метою, і він її досяг – машина працювала, принаймні до тих пір, поки не припинилася подача електроенергії під час демонстрації пристрою кореспонденту газети San Jose Mercury News. Можливо, це була не сама складна обчислювальна машина, проте Стів Возняк створив її за п’ять років до того, як на ринку з’явилися перші саморобні комп’ютерні пристрої.

У тому ж році відбулась така знаменна зустріч двох Стівів. Джобс вже не з чуток знав Воза і відчував побожний трепет перед ним — це був перший чоловік, який знав електроніку краще ніж сам Джобс. Здавалося, що Стивы зроблені з одного і того ж тесту: обидва були любителями усамітненого способу життя, завжди поглинені своїми думками і кілька замкнуті, а п’ятирічна різниця у віці компенсувалася спільними інтересами.

Їх першим спільним пристроєм став так званий «синій ящик» — апарат, за допомогою якого можна було обдурити телефонну компанію AT&T і подзвонити в будь-яку точку світу. Відмінною особливістю «синьої скриньки», розробленого Возом, був відсутність кнопки включення/вимикання, а всі пристрій активізувалося при натисканні будь-якої клавіші. В майбутньому Вооз використовував це нововведення у всіх своїх пристроях.

Природно, що навіть після зроблених AT&T заходів з усунення вразливості телефонних комутаторів, дружба двох Стівів продовжилася. Наступним творінням Воза стала гра Break-Out. Точніше розробка гри була доручена Джобсу, який в той час працював в Atari. Начальник відділу, в якому працював майбутній глава Apple, поставив одну умову — якщо Джобс застосує в мікросхемі менше 50 елементів, то він отримає премію у вигляді 1000$. Гру вдалося зробити всього за 48 годин, при цьому ролі розподілилися наступним чином: Возняк виконав всю кропітку роботу, а Джобс купував йому колу і льодяники, а в результаті отримав всі похвали. Крім того, Стів Джобс збрехав своєму кращому другові, що премія склала всього 600$ і заплатив йому «рівно половину».

Однак Стівів було вже не зупинити. 1 Квітня 1976 Джобс і Возняк заснували компанію Apple Computer, закінчили свій перший персональний комп’ютер Apple I і виставили його на продаж за ціною 666,66$. А вийшов в 1980 році Apple II зробив Джобса і Возняка мільйонерами. Наступним творінням генія став вже відомий Macintosh.

02

А через 12 років після заснування компанії, 6 лютого 1987 року Возняк залишив компанію і продовжив займатися своєю улюбленою справою. До речі, Вооз був одним з дійових осіб фільму «Пірати Силіконової долини».

03

Ось така нелегка цікава доля у людини, завдяки якому ми знаємо, що таке Apple і Mac. З Днем народження, Стів Возняк!