У кар’єрі Стіва Джобса, як правило, основна увага приділяється двом етапам — це його ранні роки, коли він разом з Возняком створив Apple, і його тріумфальне повернення в Купертіно, яке супроводжувалося відродженням компанії і створенням легендарних продуктів. Багато називають проміжок часу між цими епохами найгіршими в життя Стіва, але ветеран журналістики Брент Шлендер (Brent Schlender) так не вважає.

Працюючи над статтею, для Fast Company, Брент знайшов справжній скарб — загублені плівки з численними інтерв’ю часів «вигнання» Стіва Джобса з Apple. Багато з них ніколи не публікувалися, а про деякі забув навіть сам Шлендер. Ось як він характеризує даний проміжок життя Стіва:

Це період став ключовим у його житті. І, можливо, самим щасливим. Зрештою, він став розсудливим і завів сім’ю, навчився цінувати терпіння. Але найголовніше, робота в NeXT і Pixar, які він очолював все це час, перетворили його на лідера, здатного підняти Apple на неймовірні висоти після його повернення в компанію.

Сама стаття пронизана невідомими і вельми цікавими цитатами Джобса, ось лише деякі з них. Наприклад, він порівнював Скаллі зі Злою Відьмою Заходу (персонаж з дитячої книжки «Чарівник з Країни Оз»):

Скаллі був «отруєний» культурою цього місця. Йшли роки, успіх компанії Apple тьмянів, і він нагадував мені Злу Відьму Заходу: «Я таю! Я таю!» Вони не були здатні випустити великий комп’ютер, який міг врятувати їх життя. Їм потрібно було більше витрачатися на промисловий дизайн, але ні, вони призначили Гіла Амеліо на посаду генерального директора. Це як ніби Nike найняв хлопця, який ходить у взутті від Climer.

Джобс завжди купував подарунки для дружини і дітей самостійно, не користуючись послугами своїх помічників:

Я зіткнувся [зі Стівом] під час однієї з його прогулянок… і вирішив приєднатися до нього, оскільки він хотів купити новий велосипед для Лорен на її день народження. Це було ще до того, як ви могли зробити покупку через Інтернет. Тим не менш, він провів своє власне дослідження, тому ми провели у велосипедному магазині Пало-Альто всього 10 хвилин. «Я ніколи не доручу Андреа займатися подібними речами», — сказав він, маючи на увазі свого давнього помічника з адміністративних питань. — «Я люблю самостійно купувати подарунки для родини».

Стів вважав, що керівники IBM не розбиралися в комп’ютерах:

Люди в «верхівці» IBM нічого не розуміли в комп’ютерах. Нічого. З іншого боку, керівники Disney багато знають про те, що уявляють з себе дійсно хороші фільми.

Джобс міг би підробляти шлюбним консультантом:

Є один спосіб не боятися відносин — треба усвідомити, що ваш партнер значить стільки, скільки й ви, що він дбає не менше вашого. На мій погляд, це виганяє страхи і сприяє прекрасним взаєминами, будь то корпоративне партнерство чи шлюб.

Про надмірну увагу до деталей при будівництві штаб-квартири Pixar:

Спеціально зроблені цеглу поставлялися в 12 відтінках, і якщо кольори не були достатньо рівномірно розподілені, Джобс змушував мулярів розбирати стіну і заново її складати. Він відвідував будівельний майданчик так часто, як тільки міг, часто бродив біля будівлі вночі, коли навколо нікого крім охоронців не було.

Цілком ймовірно, Стів вибрав Уолтера Айзексон для написання своєї біографії, оскільки зрозумів: люди краще запам’ятовують більше історії, ніж великі продукти:

«Технології, над якими ми працювали останні 20 років, стають частиною історії. Коли Білосніжку перевидали [DVD в 2001 році], ми були однією з 28 мільйонів сімей, які пішли і купили копію. Цьому фільму виповнилося 60 років, його подивився мій син і він йому сподобався. Але я не думаю, що через 60 років хтось буде користуватися Макінтошем».

Окремим мотивом у статті проходить історія взаємин Джобса і Pixar. Стів хотів, щоб Apple купила цю компанію, але Рада директорів не захотів би вкладати в неї гроші. Тому врешті-решт він сам купив Pixar за 5 млн. доларів і вклав ще скільки ж у створення спеціалізованих графічних комп’ютерних комплексів, які продавалися по 135 000 доларів. А коли ця стратегія не спрацювала, він пішов ва-банк: почувши, що Джон Лассетер (John Lasseter) та Ед Кэтмул (Ed Catmull) можуть створювати короткометражні анімаційні фільми, Джобс звільнив більшу частину співробітників Pixar і сказав новій команді:

Насправді ми є компанією з виробництва контенту. Так давайте підемо від усього зайвого. Давайте рухатися в цьому напрямку. Ось чому я купив Pixar. Ось чому більшість з вас знаходиться тут. Це більш ризикована стратегія, але і нагорода буде набагато вище.

Як не дивно, стратегія «все або нічого» й уроки, витягнуті з управління компанією Pixar, в кінцевому підсумку допомогли врятувати Apple. А ось наступна цитата відмінно підходить до нинішнього стану речей у світі мобільних операційних систем:

Якщо вам пощастить, різниця між кращим і середнім співробітником, що працює над комп’ютерним залізом, складе 2:1. В автомобілях це теж, можливо, 2:1. Але в програмному забезпеченні — щонайменше 25:1. Це різниця між середнім і великим програмістом. Секрет мого успіху полягає в тому, що ми найняли кращих в світі людей. І коли ви знаходитесь в галузі, де динамічний діапазон складає 25:1, цей підхід окупається.

Нагадаю, що інші факти ви можете знайти в статті Брента Шлендера на сторінках ресурсу Fast Company.